Jeg har været nede med den dér onde influenza, I ved. Eller, jeg har været megasyg og aner ikke hvad det var. Men jeg er oppe igen, og kan både tale og gå. I mellemtiden har min familie spist rimelig meget pasta, for selvom Husbond gør sig umage, er det svært at nå to menneskers arbejde.
I går fik vi så rester, nogle af den kamufleret i en æggekage. Det var – helt fint. I det hele taget er tingene lidt mere løse i det, vi har nemlig ferie. Det betyder også kage, måske endda hver dag. Men så længe man bager den selv – og skiftes til det – er det ok. I går var det gammeldags æblekage, Asbjørn havde ønsket, vi havde samarbejdet om den.
Vi spiser sådan cirka sådan her:
Tirsdag: Kyllingelår og pasta. (Bestemt af Bertram, der er medkok). Hertil stuvet bladbede. (Bestemt af mig, der skal have ryddet op i grøntsagsskuffen).
Onsdag: Tarteletter med kyllingefyld. (Vi har kogt kylling på frys).
Torsdag: Ni-kålssuppe. (Jeg tror, vores bliver med brændenælde og kartoffel – samt, naturligvis, en masse kål.)
Fredag: Spaghetti Carbonara. Masser af grøn salat til. Asbjørn har bestemt og er medkok. (Hvis vi ikke er sammen med gode venner i Horsens – nu må vi se, hvad vi kan holde til).
Lørdag: Risotto med østershatte. Brød og grøn salat til. Måske dessert?
Søndag: Får vi huset fyldt med skøre københavnere, der kommer og holder forårsfest. Yeah! Vi skal have kaninragout med brændenældebrød til og en masse rodfrugter i.